Kiosk Poradniki i strategie dla Studiów!

Czas odkrywa prawdę
Lucjusz Anneusz Seneka
Filozof Rzymski,
4 p.n.e. - 65 n.e.

Cykl: Zarządzanie czasem i przedsięwzięciami

Zarządzanie Czasem

Dziesięć sposobów zarządzania czasem nauki

Rozwijanie umiejętności zarządzania czasem (time management) jest niczym podróż,
w którą mogą zabrać Cię materiały znajdujące się na tej stronie. W podróży tej przyda się jednak doświadczenie oraz dodatkowe wsparcie.

Ważnym celem jest uświadomienie sobie w jaki sposób wykorzystujesz swój czas jako pomoc w organizacji nauki oraz osiąganiu sukcesów z nią związanych, biorąc pod uwagę wpływ czynników zewnętrznych takich jak np. przyjaciele, praca, rodzina, itd.

Po pierwsze: sprawdź siebie w ćwiczeniu na zarządzanie czasem:
Jak spędzasz swój czas każdego dnia?
Strategie wykorzystywania czasu:

Zaprezentowane poniżej sposoby zarządzania czasem mogą okazać się skutecznymi metodami uczenia się.
Analizując każdą strategię zanotuj jak dana sytuacja wygląda w Twoim przypadku.

  1. Czas nauki i przerwy

    Wraz z początkiem roku szkolnego i zapoznaniem się z rozkładem zajęć, zaplanuj czas w ciągu tygodnia, który poświęcisz na naukę. Idealny czas poświęcony na uczenie się wynosi około 50 minut, jednak masz prawo czuć się zmęczonym już nawet po 30 minutach. Trudny materiał może wymagać częstszych przerw w nauce. Możesz skrócić czas nauki jeśli zaistnieje taka potrzeba – nie zapomnij jednak, by wkrótce wrócić do bieżącego zadania! Podczas przerw powinieneś starać się znaleźć czas na przekąskę i odpoczynek lub na odświeżenie i ożywienie umysłu. Dobrym pomysłem jest skupienie się na uczeniu w porach dnia, w których jesteś najbardziej produktywny: jesteś rannym ptaszkiem, czy raczej nocnym markiem?

    Zanotuj najkorzystniejszą porę dnia, którą możesz poświęcić na naukę. Jak długi jest to czas? Co sprawia, że dobrze wypoczywasz podczas przerw? Czy potrafisz to kontrolować i czy jesteś w stanie powrócić po przerwie do bieżącego zadania?

  2. Przygotuj przestrzeń do nauki

    Bardzo ważne jest przygotowanie do nauki odpowiedniego miejsca, wolnego od rozpraszających czynników zewnętrznych takich jak np. telefon komórkowy, wiadomości tekstowe, przyjaciele lub hobby, w którym w pełni można skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Przydatne mogą okazać się również takie alternatywy jak biblioteka, świetlica szkolna, czy nawet kawiarnia, w której jesteś zupełnie anonimowy. Zmiana miejsca nauki może okazać się również dodatkowym źródłem informacji.
    W jakim miejscu uczy Ci się najlepiej? Czy jesteś w stanie wymienić jakieś alternatywne?

  3. Powtórki z całego tygodnia

    Powtórki z całego tygodnia są kolejną ważną strategią nauki. Co tydzień, np. w niedzielę wieczorem, przejrzyj ponownie swoje zadania, notatki i kalendarz. Pamiętaj, aby dostosować swoją pracę odpowiednio
    do ostatecznych terminów oddania prac, sprawdzianów i egzaminów.
    W jakim dniu jesteś w stanie robić sobie powtórki z całego tygodnia?

  4. Uporządkuj zadania pod względem trudności

    Pamiętaj, aby podczas nauki zaczynać od najtrudniejszego przedmiotu lub zadania. Mając świeży umysł będziesz  miał więcej energii na poradzenie sobie z nimi. W przypadku trudniejszych zadań użyj swojej kreatywności: na przykład zastosuj „czas reakcji”, spróbuj uzyskać opinię o pracy zanim będzie gotowa do oddania.

  5. Najtrudniejszy pierwszy krok…

    Jest takie chińskie przysłowie: Nawet najdłuższa podróż, choćby miała liczyć sobie tysiąc mil, zaczyna się od jednego kroku. Porzekadło to można interpretować na dwa sposoby. Pierwszy: rozpoczynasz projekt! Drugi: na początku pracy możesz natknąć się na rzeczy, których wcześniej nie ująłeś w swoich planach. Przed rozpoczęciem zadania szczegóły nie zawsze są widoczne jak na dłoni. Kolejne przysłowie, perfekcyjne wrogiem dobrego, sprawdza się zwłaszcza, gdy perfekcja powstrzymuje Cię przed rozpoczęciem zadania. Gdy rozpoczniesz powtarzanie materiału, zrób ogólny zarys swoich pomysłów i działaj! Później poświęcisz czas na poprawki i rozwinięcie tematu.
    Jaki będzie Twój pierwszy krok prowadzący do wykonania zadania?

  6. Odłóż mniej ważne zadania na później

    Dopóki nie skończysz zadań związanych ze szkołą, nie zajmuj się mniej ważnymi zajęciami. To może okazać się wielkim wyzwaniem, gdyż jako uczniowie często znajdujemy wiele ciekawszych zajęć od nauki. W rezultacie źle wypadamy na sprawdzianach, w pracach pisemnych, czy też jesteśmy źle przygotowani z zadania domowego. Rozpraszające nas zajęcia mogą okazać się bardziej zajmujące po odrobieniu lekcji, gdy możemy cieszyć się nimi bez uczucia zbędnego ciśnienia, że jeszcze przed nami mnóstwo pracy. Pomyśl o dumie, która ogarnia Cię gdy osiągasz sukces. Zamiast mówić rozrywkom „nie”, naucz mówić się „później”.
    Czy potrafisz wymienić jedną rzecz, która skutecznie ”odrywa” Cię od nauki?

  7. Poszukaj źródeł wsparcia

    Czy są nimi nauczyciele? Przyjaciele “znający się na rzeczy”? Czy wyszukiwałeś kiedyś słów-kluczy w Internecie w celu znalezienia lepszego ich wyjaśnienia? Czy możesz poprosić w bibliotece kogoś, kto wskaże Ci, gdzie szukać odpowiednich źródeł? Pomyśl o fachowcach i organizacjach zawodowych. Korzystanie z dodatkowych źródeł może oszczędzić Ci czasu i energii oraz pomóc rozwiązać problemy.
    Czy jesteś w stanie wymienić konkretnie trzy dodatkowe źródła pomocy?

  8. Mądrze wykorzystuj czas wolny

    Pomyśl o czasie wolnym, który możesz wykorzystać na naukę, np. podczas drogi powrotnej do domu, pieszo, bądź autobusem. Być może masz do przesłuchania nagranie na zajęcia języka obcego? Wykorzystaj momenty, w których możesz czegoś przesłuchać, np. gdy stoisz w korku. Idealne w tym czasie są fiszki do nauki, bądź robienie powtórki z jakiegoś rozdziału. W rezultacie wykorzystujesz ten czas w dobrym celu.
    W jaki sposób możesz wykorzystać na naukę swój czas wolny? 

  9. Powtarzaj notatki przed zajęciami

    Taka powtórka może podsunąć Ci pytanie na temat czegoś, czego do końca nie rozumiesz, a które możesz
    zadać podczas zajęć lub po lekcji. Takie działanie pokazuje nauczycielowi, że jesteś zainteresowany i przygotowany na zajęcia.
    Kiedy możesz znaleźć czas na powtórkę?
    Czy znajdziesz na to wolny czas?

  10. 10. Powtarzaj notatki po zajęciach
    Następne powtórz materiał z lekcji natychmiast po zajęciach. Pierwsze 24 godziny są decydujące. Najwięcej zapomina się w ciągu pierwszych 24 godzin bez powtórki!
    Kiedy byś to zrobił? Czy znajdziesz na to wolny czas?

Przeanalizuj ponownie swoje wnioski.
Wybierz jeden i wprowadź go w życie podczas nauki.
Wybierz taki, który będziesz w stanie realizować. Nie ma nic bardziej udanego niż pierwsza udana próba!

Wypróbuj Kalkulator Zadań  (Uniwersytet Minnesota)
Zaplanuj swoje obowiązki dopasowując odpowiednie kryteria do swojego planu zajęć.

Skuteczne pomoce:
Stwórz prostą listę rzeczy "Do Zrobienia"
Ten prosty program pomoże Ci w określeniu obowiązków, powodów do ich wykonania oraz określenia czasu ich wykonania. Po wydrukowaniu tej prostej listy, umieść ją w widocznym miejscu, aby przypomniała Ci o obowiązkach. 

Dzienny/tygodniowy terminarz
Zapisz wizyty, zajęcia i spotkania w chronologicznej tabeli bądź terminarzu.
Jeśli jesteś wzrokowcem, naszkicuj swój plan.
Z samego rana sprawdzaj co masz do zrobienia przez cały dzień.
Zawsze przed snem upewnij się, czy masz wszystko przygotowane na następny dzień.

Plan długoterminowy
Aby zaplanować odległe czynności, użyj tabeli miesięcznej. Plan długoterminowy przypomni Ci również
o odpowiedniej organizacji czasu dla siebie.

Jak Ci poszło?

Zobacz także:

Jak się uczyć?: metapoznania |
Zarządzanie Czasem | Mój plan tygodnia: |
Zorganizuj zwoje zadania; Pokonaj stres | Unikaj zwlekania |
Rozwijanie samodyscypliny


Tłumaczenie: Sylwia Osiecka (osiecka.sylwia@gmail.com),
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Poland